Yhteenveto kevätkoulutuspäivistä ja vuosikokouksesta

Suomen Galvanoteknisen Yhdistyksen (SGY ry:n) kevätkoulutuspäivät järjestettiin Tampereella Scandic City hotellissa 27.-28.4.2023. Teemana oli Mittaustekniikka galvanotekniikassa. Paikalla oli noin 40 kokousvierasta sekä reilu 10 henkilöä hybridinä etäyhteyden avulla.

 

Koulutuspäivien torstain luennot käsittelivät korroosiomittauksia (Mervi Somervuori SKY), tasavirtalähteiden mittaustekniikkaa (Mika Mäenpää Ellego Powertech) sekä kylpyjen suodatusta ja liikutusta eduktorijärjestelmien avulla (Robert Sawyer Serfilco International). Ekskursiokohteena oli tutustuminen Tampereen Yliopiston materiaalitieteen ja ympäristöteknologian laitokselle, Heli Koivuluodon johdolla.

 

SGY:n sääntömääräinen vuosikokous pidettiin torstaina 27.4.2023. Vuosikokous valitsi yhdistyksen puheenjohtajaksi jatkamaan Pauli Viljasen Bang & Bonsomer Group Oy:stä. Lisäksi vuosikokous vahvisti uuden hallituskokoonpanon, jossa työskentelevät Paulin lisäksi vanhoina jäseninä Jaakko Kapanen Finnish Water Forumista, Arto Yli-Pentti Metropolia Ammattikorkeakoulusta, Juha Nummisalo Pinnoitus Helin Oy:stä, Jarmo Järvinen Dreamsoft Oy:stä, Hannes Moilanen Amoila Oy:stä, Mika Maanonen Paisto Oy:stä, Juha Salo Aurajoki Oy:stä, Juhani Österman MKS Atotech:sta ja uutena jäsenenä aloittava Minttu Junnila Sako Oy:stä. Petteri Soranta Kova-kromi Oy:stä jättäytyi pois hallituksesta. Vuosikokous kiitti Petteriä ansiokkaasta hallitustyöstä.

 

Perjantain aiheina olivat: Pintakäsittelykylpyjen laadunvalvontatyökalut kemikaalien annostelut ja jäteliuosten hyötykäyttö (Arto Yli-Pentti Metropolia ammattikorkeakoulu), päästömittaukset työhygieniastrategian osana (Seppo Heinänen A-Insinöörit) , Biomonitorointi, työhygieniamittaukset (Tuula Liukkonen TTL) sekä XRF mittaustekniikka (Annika Kostamo Holger Hartman Oy).

 

Resized 20230427 142147

IMG 2269